Windows 10: Nový revoluční systém nebo hrozba?

Pokud se alespoň trochu pohybujete v oblasti IT a o počítačích něco víte, určitě jste v poslední době zaslechli o tom, že vyšla nová verze operačního systému Windows – Windows 10. Trochu jsem se o Windows 10 zajímala a zjistila jsem dost znepokojivou věc.

Zprvu jsem systém zkoumala po stránce používání (uživatelské přívětivosti) s tím, že jsem uvažovala o používání tohoto systému do budoucna. U této příležitosti jsem nahrála video pro ty, kteří by chtěli též vidět, jak Windows vypadá, ale nemají možnost si ho vyzkoušet.

Zanedlouho po zveřejnění videa jsem ale narazila na několik znepokojujících článků, ze kterých vyplynulo, že Windows 10 je „tak trochu“ špionážní software.

Analýza Windows 10: Ve svém principu jde o pouhý terminál na sběr informací o uživateli, jeho prstech, očích a hlasu!

Právník: Licenční ujednání Windows 10 dává Microsoftu neomezenou licenci k veškerému vygenerovanému obsahu v operačním systému. Windows 10 jsou plně kompatibilní se smlouvou ACTA a TTIP! Vaše data už nejsou vaše data?

Některé soukromé torrent servery zablokovaly přístup z Windows 10

Nové Windows 10 jsou prý tajným nástrojem špionáže. V Rusku je proto možná zakážou

POZOR! Máte Windows 10? Zabudnite na súkromie!! (slovensky)

Microsoft can disable your pirated games and illegal hardware (anglicky)

Microsoft nám může zakázat pirátské hry, software a hardware

Krom prvních dvou článků, na které jsem náhodou narazila, jsem si vyhledala i ty další. Doporučuji všechny přečíst, řeknou vám určitě více, než tu já napíšu.

Ale abych to shrnula: Zřejmě největším nebezpečím je skutečnost, že Windows 10 odesílá vše, co na počítači napíšete, na servery Microsoftu. Zkrátka funguje jako keylogger* – což je mimochodem jeden z nejnebezpečnějších druhů počítačových virů. Každých cca. 30 minut je pak odesílá zašifrované (aby se jednoduše nedalo zjistit, co vlastně odesílá) na servery Microsoftu. Tím pádem se odesílají nejen vaše dokumenty včetně soukromých zápisků, ale i čísla účtů, hesla, apod. Dokonce je tato činnost legální – jelikož to má Windows 10 ve smlouvě, kterou uživatel musí při instalaci systému odsouhlasit.

Vaše zápisky a hesla nejsou ale jediné, co Windows 10 odesílají zašifrované na servery Microsoftu. Dále je to vaše pozice v síti (internetu), geografická pozice (na mapě), hlas (pokud máte mikrofon, což mají dnes v podstatě všechny notebooky) a i vaše fotografie pořízené webkamerou (pokud ji máte a použijete). Dokonce dokáží i udělat vzorek vašich očí. A oči, hlasové vzorky či fotografie jsou dostačujíci údaje na téměř jednoznačnou identifikaci člověka. Všechny údaje, včetně psaného textu, se samozřejmě dají spojit dohromady, protože pocházejí z jednoho počítače.

Další „zajímavou“ skutečností je, že Microsoft vám za předpokladu, že používáte Windows 10 (přesněji za předpokladu, že používáte online služby Microsoftu a tedy přihlášení přes jejich účet, čímž je ale zrovna Windows 10 dost protkaný), může zablokovat software nebo hardware, který požaduje za pirátský. Nějak mi není jasné, co se myslí pirátským hardware, každopádně to ale znamená, že se Microsoft posílají také informace o tom, jaký hardware a software používáte. A až vám jednou přestane fungovat, nedivte se. Používali jste služby Microsoftu – a to, že jste za ně třeba i zaplatili, přece nikoho nezajímá.

Microsoft nejen že může nasbíraná data i poskytovat dalším subjektům (protože k tomu má díky smlouvě, kterou musíte odsouhlasit při instalaci systému, právo), ale má i určitá práva k obsahu, který vytvoříte prostřednictvím Windows 10. Tím jsou myšleny dokumenty, obrázky, fotky, hudba a další vaše výtvory. Více to je rozepsáno ve druhém odkazovaném článku.

A mimochodem, po cca. dvou měsících od vydání Windows 10 jenom já vím o cca. třech lidech, kterým Windows 10 způsobil problémy s počítačem nebo počítač úplně znefunkčnil. Krom nich vím jen o jednom člověku, kterému Windows 10 přinesl značné výhody co se týče nárůstu výkonu počítače.

Rozhlodla jsem se tedy, že Windows 10 opravdu není pro mě, jelikož mi na mém soukromí a počítači záleží a nechci, aby měla jakákoliv americká firma jakákoli práva na to, co vytvořím. Takže zůstanu na Windows 7, kde ale zakážu aktualizace, jelikož se objevují i spekulace o tom, že Microsoft se snaží dostat svůj špionážní software právě přes aktualizace i do počítačů s nižší verzí, než je Windows 10. Postupně pak pomalu přejdu na některou Linuxovou distribuci (uvažuji o Mint nebo Xubuntu). :-) Jestli i vy uvažujete o přechodu na Windows 10, raději si to nejprve pořádně rozmyslete. ;-)

 

* Virus typu keylogger funguje na tom principu, že útočník nějakým (libovolným) způsobem nahraje do počítače oběti program a nastaví (nebo toto nastavení může provést program při prvním spuštění sám) ho tak, že se bude „tiše“ spouštět při každém startu počítače. Program pak běží na pozadí, aniž by uživateli dával jakkoliv vědět, že vůbec v počítači je, přičemž zaznamenává veškeré stisky kláves (a volitelně i kliknutí a pozici myši) a pravidelně je odesílá útočníkovi.

Sdílet

6 komentářů u “Windows 10: Nový revoluční systém nebo hrozba?

  1. OMG !!! Toto som fakt nevedel, a práve som si chcel aktualizovať na windows 8 :o TygriTlapka som tvoj fanúšik, ak ťa to zaujíma tak som Ťa našiel cez google obrázky (náhodou) keď som hľadal návod na čaj ;) Super stránka si NAJ klobúk dole…. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>