Firefoxi, MĚLA jsem tě ráda!

Nedávno jsem provedla přeinstalaci počítače a s ní opět stažení a instalaci nových verzí programů. Po aktualizaci prohlížeče Firefox jsem byla naprosto zděšena a znechucena jeho novým uživatelským rozhraním, které je skoro jako okopírované z prohlížeče Google Chrome. Nastal čas přechodu na jiný prohlížeč, SeaMonkey!

Prohlížeč Firefox jsem používala mnoho let, přešla jsem na něj z Internet Exploreru před necelými deseti lety. Přechod to ale nebyl snadný a trval dlouho. Přestože hodně lidí tvrdilo, že Firefox je bezpečnější a lepší, než IE, na mém tehdejším počítači (CPU 166 MHz, RAM 80 MB, Win 98, …) se Firefox hodně zasekával, práce s ním byla velmi pomalá. Nebylo pochyb, že Firefox je o hodně náročnější, než tehdejší Explorer (jen tak pro informaci, IE jsem měla ve verzi tuším 5.5 nebo 6.0 a Firefox jsem zkoušela verzi 1.5). Později jsem měla možnost používat Firefox na výkonnějším PC, kde běžel plynule a mile mě překvapil tím, že po nějaké době používání jsem v počítači nenašla žádný virus, zatímco po srovnatelné době používání IE jich v počítači většinou bylo hned několik. U používání Firefoxu jako primárního prohlížeče jsem tedy tentokrát už zůstala.

O několik let později přišel na „scénu“ nový prohlížeč: Google Chrome. Jelikož se na webu často pohybuji a zajímám se o něj nejen z uživatelského hlediska, nemohla jsem tento prohlížeč s rychle rostoucí uživatelskou základnou přehlédnout. Nějakou dobu jsem ho zkoušela a zaujala mě jeho rychlost oproti ostatním prohlížečům. V té době nastala ve Firefoxu zásadní změna: Zmizel stavový řádek a horní menu bylo „zmáčknuto“ do jediného tlačítka. Nejsem si už jistá, jestli tyto změny přišly najednou, ale vím jistě, že se mi nelíbily. Zmizení stavového řádku bylo jasné „opičení se“ po Chromu, který stavový řádek postrádal od začátku. Pro upřesnění: místo stavového řádku se zobrazoval uvnitř „viewportu“ (prostoru, kde se zobrazuje stránka) proužek – většinou s adresou odkazu, na který mířil ukazatel myši. Tento proužek často překážel nad obsahem stránky – typicky se zobrazoval např. nad políčkem pro zprávy na chatu.

Abych dostala stavový řádek do prohlížeče zpět a odstranila překážející proužek, musela jsem si do Firefoxu nainstalovat speciálně pro tento účel vytvořené rozšíření. Horní menu naštěstí vyvolat šlo i bez rozšíření, i když jsem si s tím musela nechat poradit. :-) Obsahuje totiž volby, které pod novým tlačítkem „menu“ nenajdete.

A co prohlížeč Chrome? Ten jsem přestala používat spolu se svou zásadou „Neinstalovat si do počítače cokoliv od Googlu“. Chrome a jakýkoliv jiný software od Googlu si totiž na pozadí spouští aplikaci (Google Updater, nebo tak nějak), která v počítači běží trvale na pozadí a sama aktualizuje software od Googlu kdy se jí zachce a ani se nezeptá uživatele, jestli má o aktualizaci zájem, ba ani neinformuje o proběhlé aktualizaci. Automatické aktualizace různých programů si vypínám, protože většinou zatěžují internetové připojení a procesor počítače ve chvílích, kdy to není vhodné. Ano, mohla bych Google Updater zabít a zablokovat, ale proč mít v počítači něco s takto vtíravým způsobem aktualizací?

Novou podobu Firefoxu jsem ještě jakž takž „překousla“ a na tlačítko „menu“ s tím, že jsem používala i původní, mnou znovu vyvolanou hlavní nabídku, jsem si zvykla. Nakonec jsem si tak nějak zvykla i na chybějící stavový řádek.

Je to sotva pár let zpátky, co jsem se bavila o webu s jednou kamarádkou, která mi řekla, že používá prohlížeč SeaMonkey. Také jsem ho vyzkoušela, líbil se mi a tak jsem si ho nechala v počítači jako alternativní prohlížeč (primárním byl stále můj oblíbený Firefox). Ale zpět do přítomnosti.

Jak jsem napsala v úvodu, po nedávné přeinstalaci počítače a nainstalování nové verze Firefoxu (30.0) jsem byla nepříjemně překvapena jeho novým vzhledem, který je jak okopírovaný z konkurenčního prohlížeče – hádejte kterého? No jak jinak, než z Google Chrome. Horní menu včetně hlavního tlačítka úplně zmizelo, teď se tlačítko menu nachází v panelu nástrojů vpravo – stejně, jako v Chromu. Jen jeho menu je jiné – tlačítkové. (Chrome má klasickou nabídku, tedy alespoň ve verzi, kterou jsem viděla naposledy – jestli je to nyní ji jinak, opravte mě. ;-) ) Hlavní menu se dá i nadále vyvolat, hlavní tlačítko menu nikoliv. Panely se stránkami doznaly také grafické změny – nyní vypadají jako ty v Chromu. Ale co mě naštvalo nejvíc, je pevná pozice tlačítka pro obnovení stránky a zastavení načítání stránky. Vždycky jsem si ho přesouvala nalevo vedle tlačítka Zpět/Vpřed, podobně jako to měly staré verze prohlížečů. Nyní toto tlačítko přesunout vůbec NEJDE! Jelikož ho používám relativně často, opravdu se mi nechce hledat nějakou mini ikonku napravo od adresního řádku, když jsem zvyklá ji mít vlevo. Toto byla asi poslední kapka k tomu, abych Firefox přestala používat.

A zmiňovaný SeaMonkey? Začala jsem ho používat jako svůj primární prohlížeč, má klasické menu, klasické ovládání i stavový řádek. Přizpůsobila jsem si ho trochu k obrazu svému, stáhla jsem si do něj vzhled staršího Firefoxu a několik rozšíření. Výhodou je, že je od stejné firmy jako Firefox (přičemž doufám, že u tohoto prohlížeče neudělají stejné chyby jako u Firefoxu), takže spousta rozšíření pro Firefox je kompatibilní i pro SeaMonkey a stránky se zobrazují podobně, možná stejně. Jediný nedostatek, co jsem musela vyřešit, bylo zobrazování náhledů otevřených panelů v prohlížeči na hlavním panelu Windows po najetí myší, což je nepřehledné a při desítkách otevřených panelů, které běžně mívám, může zpomalovat počítač. V nastavení jsem to nenašla, musela jsem tedy zapátrat ve stránce about:config a nastavit tam vlastnost browser.taskbar.previews.enable na hodnotu false. Nyní už mi chybí jen možnost vytáhnutí ikony pro spuštění Správce stahování na hlavní panel a prohlížeč je opravdu podle mých představ. :-)

Nechci Firefox zatracovat a pokud autoři opraví jeho nedostatky, možná bych se k němu i vrátila. Stačila by možnost si Firefox nastavit tak, jak vypadal zhruba před pěti lety, včetně stavového řádku. Ale se SeaMonkey jsem zatím více než spokojená, doporučuji vyzkoušet hlavně těm, kteří nejsou všeobecně spokojeni s podobou dnešních prohlížečů (jen nedoporučuji vestavěný e-mailový klient, kdysi mi smazal celou Doručenou poštu). :-)

Sdílet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>