Spát či nespat, to je oč tu běží…

Tahle otázka mě napadla ve chvílích, kdy jsem „díky“ studiu spala v pracovní dny cca. 5 hodin týdně, abych stíhala chodit do školy a do toho se ještě každý den učit. A samozřejmě takové ty maličkosti jako jíst, uklidit si, umýt se, … a spát.Aby bylo jasno, do školy vstávám cca. v pět ráno (některé dny o trochu déle, ale ne o moc). Škola mi začíná většinou v 8:00 a končí jak kdy, mezi 17:00 a 19:00. Takže se domů dostanu mezi 18:30 a 20:30 večer. Pak večeře, sprcha a co je potřeba, a pak se cca. do půlnoci ponořit do učení a různých semestrálek.

Takovýhle denní režim jsem měla minulý semestr, předtím to ve škole bylo, přijde mi, o něco volnější. Akorát o víkendech jsem měla na učení více času + asi den až den a půl na odpočinek po náročném týdnu. Jelikož jsem z toho byla už docela strhaná, nedělalo mi to dobře a měla jsem pocit, že to takhle nezvládám, rozhodla jsem si na tento semestr udělat menší experiment:

Řekla jsem si, že se vykašlu na to, na co se vykašlat dá a zkusím více spát. Na snídani se vykašlat nechci, protože když se hned ráno v klidu nenajím, tak jsem pak děsně hladová a protivná. Na cestách do školy ve vlaku či autobusu sice strávím denně tak 3-4 hodiny, ale stále je to asi 3x levnější, než nějaké ubytko a já zrovna peněz nazbyt nemám… Školu také vynechávat nechci, takže to padlo na to večerní studium. Zkrátka chodím spát už někdy kolem deváté, plus mínus hodina.

A výsledky tohoto experimentu po cca. 2,5 měsících? Unavená jsem přibližně stejně, jako jsem byla, když jsem spávala 5 hodin. Vstává se mi přibližně stejně špatně. Akorát při přednáškách a cvikách už tolik neusínám. Učení pobírám přímo ve škole možná nepatrně lépe, ale jelikož je moje samostudium omezeno v podstatě jen na víkend (a že VŠ je hlavně o samostudiu – alespoň ta, na kterou chodím), tak si nestíhám urovnat vědomosti v hlavě a sama procvičovat a doučovat se nepochopené, tak to v konečném důsledku vychází dá se říci podobně, jako v minulém semestru, pokud ne o něco hůř. Oproti minulému semestru se ale cítím o něco zdravěji a méně „na pokraji zhroucení“ (i když pomyslmé kontrolky v mé hlavě „TMI“ (too much information – příliš mnoho informací), „Nedostatek energie“ a „Potřeba odpočinku“ stále blikají při studiu jak na poplach).

Tímto nechci říci, že pokud chcete být ve studiu dobří, měli byste málo spát. Delší spánek má jednu nemalou výhodu: pozitivní vliv na zdraví – a já to cítím. Ten rozdíl cca. dvou – tří hodin délky spánku je znát, i když jak jsem psala, mé tělo i mysl potřebují nutně více odpočinku, takže ten rozdíl není tak markantní, na druhou stranu si myslím, že bych to s těmi pěti hodinami spánku denně fakt nezvládala. (Pozn. nepočítám spánek v autobusu či vlaku, to není vůbec kvalitní spánek.)

A rada na závěr? Najděte si optimální poměr mezi spánkem, volným časem (odpočinkem) a studiem či prací. A hlavně: naslouchejte svému tělu i mysli! Pokuste se vycítit, co je pro vás moc, co je málo a co vám a vašemu tělu vyhovuje. I když vám na studiu či pracovní kariéře hodně záleží, zdraví je důležitější – protože máte jen jedno.

Sdílet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>