Android je po stránce správy aplikací a paměti velmi nedotažený systém

Tento článek bude tak trochu reakcí jednak na tento článek z Droidnetu, jednak na moji nespokojenost s některými funkcemi Androidu a diskuze o těcho problémech. Android jako takový není vyloženě špatný systém. Jen má, jako snad každý systém, určité nedostatky. Nedostatky Androidu jsou ale velmi kritické i přesto, kolik uživatelů ho používá.

Zabezpečení systému

První a nejvíce kritickou věcí na Androidu je zabezpečení. Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že Android je „děravý jak řešeto“. Možná si teď říkáte, vždyť to přeci nemůže být pravda, tak hojně používaný systém? Abych vás vyvedla z omylu, zkuste si jen projít několik aplikací v Google play, v mobilu nebo na adrese play.google.com. Konkrétně jejich oprávnění. Často tato oprávnění zahrnují možnost aplikace číst vaše kontakty, zjistit s kým a kdy jste volali, volat za vás, používat fotoaparát a kameru nebo posílat SMS zprávy. Nemusím snad uvědomělejším uživatelům zdůrazňovat, jak velké je to riziko, když si uvědomíme, že tohle všechno může aplikace dělat bez vašeho vědomí s tím, že většina aplikací má přístup na internet. Bez potvrzení všech těchto oprávnění se vám aplikace nenainstaluje.

Takže aplikace, která se jeví jako velmi užitečná, může díky těmto oprávněním například odesílat telefonní čísla vašich kontaktů přes internet, volat za váš kredit na čísla s vysokou cenovou sazbou za minutu hovoru, posílat premium (drahé) SMS, špehovat vás pomocí kamery / fotoaparátu v mobilu a tyto záznamy opět odesílat útočníkovi na internet, apod. – možností je hodně. Možností obrany je však málo. Jelikož Android bohužel neumí tato oprávnění jednotlivě zakázat, zbývají vám v podstatě dvě možnosti: Buď instalovat pouze aplikace, které nevyžadují žádná takováto „kritická“ oprávnění, nebo aplikacím prostě věřit. První varianta bohužel není lehkým krokem, protože naprostá většina aplikací nějaké to „kritické“ oprávnění (přístup do kontaktů, sledování hovorů, využívání fotoaparátu, apod.) prostě vyžaduje. Neříkám, že byste neměli věřit aplikacím nebo programátorům, ale opatrnost je zde určitě na místě. Svět je plný počítačových (a teď už i mobilních) virů a škodolibých programátorů a také firem, co chtějí dosáhnout zisku často i nečestnými praktikami. Dodržováním prvního bodu se můžete cítit alespoň trochu v bezpečí, i když nic není jisté a nikdy bohužel nevíte, co se v přístroji, který držíte v rukách, ve skutečnosti odehrává.

Moje doporučení

K zabezpečení Androidu by stačila v podstatě jednoduchá změna ve správě aplikací. Umožnit nastavení aplikací, tak jak to bylo na starých telefonech s J2ME Javovskými aplikacemi. Když to šlo tam, proč ne na Androidu? Když jde nastavovat oprávnění na počítačovém OS, proč ne na mobilním? Myslím si, že by to nebylo složité a aplikace, které s takovými omezeními nepočítají, mají prostě smůlu. Správný programátor má počítat s tím, že v systému něco nebude fungovat nebo že to bude odmítnuto. ;-)

 Správa paměti

Druhým výrazným neduhem Androidu je správa paměti. Pokud patříte mezi majitele některého z klasických smartphonů s Androidem majícím okolo 512 MB – 1 GB vnitřní paměti a zároveň rádi experimentujete s aplikacemi nebo hrajete hodně her, nejspíše jste narazili na problémy s nedostatkem paměti. Mě tyto problémy u Sony Xperia Neo L postihly již v ranných začátcích používání – cca. po pár týdnech. Při nedostatku paměti nejen že nejdou instalovat nové aplikace, ale nejdou například ani přijímat nové SMS – což mi přijde hodně kritické. Při pohledu na obsah paměti ale nejspíše zůstanete zírat s otevřenou pusou jako já: ještě 40 MB volné paměti v telefonu zbývalo! To je minimálně na několik desítek tisíc SMS zpráv (pro srovnání – můj starý mobil s 8 MB vnitřní sdílené paměti jich pojmul okolo 4000 a tyto zabíraly stále sotva polovinu paměti). Proč Android v tuto chvíli nedovolí přijmout jakoukoliv SMS, je přinejmenším nepochopitelné.

Ze začátku se to dá kompenzovat tím, že si přesunete aplikace na paměťovou kartu mobilu, ovšem přesunout jde pouhý zlomek aplikací, co máte v telefonu a ještě se tyto ani často nepřesunou celé. Časem se dostanete do podoného stádia jako já: v podstatě všechny aplikace přesunuté na SD kartu a v mobilu stejně nedostatek paměti (ač paměťová karta místem doslova oplývá). Pak už nezbývá nic jiného, než se s některými aplikacemi rozloučit (a to třeba jen proto, abyste mohli přijímat SMS zprávy).

Tímto chci tak trochu reagovat na článek odkazovaný v úvodu. Nesouhlasím s autorem v tom, že by z Androidích zařízení měly zmizet SD karty. Jelikož používám mobil jako fotoaparát, kameru (natáčí v HD rozlišení!), přehrávač hudby i videí, je mi vcelku jasné, že by mi vnitří paměť telefonu (byť v řádech gigabajtů) určitě nestačila. Už dnes lituji, že jsem si místo té 16 GB karty nepořídila raději 32 GB. Google by měl opět svůj systém upravit. Proč by neměly jít např. načítat widgety z paměťové karty? Proč nejde přesunout na kartu celá aplikace? Proč se musí aplikace na kartu ukládat do šifrované složky? Tohle jsou podle mě naprosto zbytečné nedostatky, které dost shazují kvalitu správy paměti a aplikací.

Ohledně správy paměti co se týče aplikací má android ještě jeden nedostatek. Udělá vám nehorázný nepořádek (což je ještě slabé slovo) na paměťové kartě. Přežila jsem, když mi MP3 přehrávač (iriver) neustále vytvářel (a stále vytváří) tři adresáře (Music, Pictures, Videos) na paměťové kartě. Se skřípěním zubů přežívám i aplikace v PC, které mi dělají bordel v Dokumentech (jmenovitě nyní tam mám složky: Downloaded Installers, E-Cam, Google Talk Received Files, My Games, NetBeansProjects, Visual Studio 2008/2010 a to jsem tam zažila i další). Safra, programátoři, uvědomte si, že data aplikací patří do jejich vlastních složek, do složky %appdata%, případně do domovské složky uživatele, když není zbytí, ale nikdy ne do Dokumentů! Proti Androidu je tohle ještě ale slabý odvar.

Výčet složek a souborů, co mi na kartě v kořenové složce vytvořil Android, by byl tak velký, že sem napíšu jen počty: 20 složek vytvořených Androidem (a aplikacemi) + 7 souborů (namátkou: .android_secure, Android, Aura, documents, lib, KingsoftOffice, …), oproti 6 složkám vytvořených mnou. To je docela děsivá bilance a vyplývá z ní mimo jiné, že Android si neumí pohlídat, kam si aplikace budou ukládat svá data. A je z toho zjevně ještě větší nepořádek, než ve Windows (a to jsem si dřív říkala, že snad větší být nemůže :-D ). No a jsme opět u Správy aplikací.

Moje doporučení:

Vyřešit správu paměti tím, že všechno bude mít své místo, včetně (a hlavně) dat aplikací. Nechat uživatele, ať si nastaví složky, kam chce ukládat fotky, přijaté soubory, apod., necpat uživateli vlastní fotky. Umožnit řádný přístup (i přes PC) do vnitří paměti, kam také umožnit ukládání např. fotek (což mi na Androidu též nešlo). Přesouvat aplikace na paměťovou kartu celé (snad kromě odkazu, aby systém věděl, kde která aplikace je) a umožnit přesunout každou aplikaci kromě vyloženě systémových.

Správa aplikací

O správě aplikací bylo již hodně v tomto článku napsáno, ale ještě jeden nedostatek (či snad zamýšlená vlastnost?), co mi jen trnem v oku, zbývá: Špatná správa aplikací v Google play.

Nemám mnoho proti samotnému webu či aplikaci Google play, snad jen to, že web nemá svoji mobilní verzi, což bych u webů tohoto typu čekala. Ale to nevadí. Daleko horší je jiná skutečnost: Všimli jste si někdy, že vám web Google play posílá aplikaci přímo do mobilu, aniž by vám ji umožnil stáhnout do vašeho počítače? Bez přihlášení do účtu propojeného s Android zařízením dokonce ani neodešlete aplikaci do svého mobilu.

A teď si představte, že máte mobil bez přístupu na internet. Za internet v mobilu od operátora platit nechcete a WiFi doma nemáte popř. mobil WiFi vůbec neumí. Sama jsem se s takovým případem setkala, pak je hodně těžké dostat do takového mobilu aplikaci, protože Google play odesílá přímo a jen do mobilu, který musí být připojen do internetu. Na jednu stranu to není špatný nápad, naklikávat si na počítači na webu aplikace, které se vám mezitím budou samy instalovat do mobilu. Na druhou stranu v tom vidím bezpečnostní rizika a hlavně nemožnost si aplikaci stáhnout jako instalační soubor a použít ho na mobilu bez připojení k internetu.

Je vidět, že v tomto nebyl od dob placených instalací J2ME aplikací a her pro staré mobily udělán moc velký pokrok a to i přesto, že jde o bezplatné aplikace.

Ohledně placených aplikací: Koupím si aplikaci za kterou zaplatím, posléze po nějaké době vyměním telefon i Google účet a mám po zaplacené aplikaci? Docela mě to od koupě aplikací s tímto systémem odrazuje – i když u nich to zároveň oproti bezplatným aplikacím i trochu chápu (ochrana proti kopírování).

Moje doporučení

Jednoduché – možnost stahování instalačních souborů alespoň bezplatných aplikací (soubor .apk) z webu Google play.

Závěr

Nechci tímto článkem potápět Android – je to dobrý systém, ale má spustu chyb, z nichž další by se již do článku nevešly (ale jsou to drobnosti). Chci naopak Androidu dát odezvu, aby se z něj mohl stát lepší systém – i když pochybuji, že tohle někdo z Googlu bude kdy číst. :-) Berte to tedy jako můj názor a upozornění na zjevné chyby tohoto systému.

Sdílet

2 komentáře u “Android je po stránce správy aplikací a paměti velmi nedotažený systém

 1. Co se bezpečnosti týče, tak ty oprávnění jsou takhle blbě řešený i z důvodu lenosti z pohledu developera- pokud používá některej framework, tak je pro něj jednodušší nastavit nějakou globální individuální potřebu přístupu, než nastavovat všechno individuálně.
  Jinak co jsem četl, už nevim kde, tak snad se chystá povolování individuálně- jak jsi předesílala.
  jinak jsem narazil na tuhle app (nevyzoušeno) [ROOT] https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lbe.security.lite

  Jinak Android je v podstatě nadstavba na linuxu (virutal Dalvik), a celkově v apkách se nějak moc nepočítá že se budou vypínat- všechno zůstává jako spuštěný, a ukončujou se podle potřeby (vynutit se to dá tl. zpět, home je minimalizace), atp.

  A na přesouvání aplikací doporučuju Link2SD- umí i udělat víc oddílů na kartě, a myslim že i jeden nastavit jakože se tváří jako interní paměť (pomocí odkazů) :)

  • To je taky další věc… Mě jako uživatelce Androidu hned od začátku štvala ta věc, že mi fakt nebylo jasné, kdy je aplikace ukončená a kdy není. Mají to dost komplikované. :-(
   Jinak na ty aplikace mrknu, dík. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>