Už vím, proč Češi nechodí volit

Díky volbám, které právě proběhly, jsem poznala, proč více jak nadpoloviční většina lidí nevolila. Tedy těch důvodů bude asi více, ale já zjistila další dva.

Důvod první: Neinformovanost o místě voleb

V informacích o volbách (přiložených v obálce s volebními lístky) se píše o volebních místnostech a okrscích: O tom, že město je rozděleno na několik volebních okrsků a volit máte v okrsku, který vám náleží a o tom, jak mají volební místnosti vypadat a jak samotná volba probíhá. Není tam ale ani zmínka o tom, jaký volební okrsek, tedy jaká volební místnost, náleží vám. Ano, většinou volíte na místě, na kterém jste byli u minulých voleb, ale nemusí tomu tak být vždy a pokud volíte poprvé, jediná možnost, jak se to dozvědět, je obejít volební místnosti ve vašem okolí (pokud tedy víte, kde jsou alespoň některé umístěny) a poptat se. V instrukcích k volbám se to prostě nedozvíte. Což dost komplikuje situaci a odradí spoustu lidí od samotných voleb.

Důvod druhý: Malá „otevírací doba“ voleb

Volby byly otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00, pokud se nepletu… To je cca. 14 hodin „provozu“. To je velmi málo na to, jak je to důležitá událost. Navíc si vezměte průměrného Čecha: Přijde z práce v nejlepším případě v 6 hodin večer, v tom horším (zvláště, pokud dělá na směny nebo dojíždí) v 8 nebo déle. I pokud by volby stíhal, je unavený po pracovním týdnu a na cestu do volební místnosti (tím nemyslím, že by to bylo daleko) už mu moc sil nezbývá a raději si jde lehnout. Pokud pomineme to, že i v sobotu spousta lidí chodí do práce, tak ti ostatní si chtějí po pracovním týdnu pospat a dopoledne většinou vaří oběd. Odpoledne většinou myjí nádobí po obědě nebo odpočívají. Ne, že bych všechno toto brala jako argument „proč nejít k volbám“, chci ale poukázat na to, že otevírací časy volebních místností nejsou nastaveny zrovna nejlépe.

Možná jste uhodli, že já sama jsem volby nestihla a nebyla jsem si ani jistá, kam jít. I když to bylo trochu z jiných důvodů, než že bych odpočívala po práci, vařila oběd nebo myla nádobí. U mě to bylo z důvodu, že často cestuji, resp. nepřebývám stále na jednom místě, takže jsem se k poště dostala až právě v sobotu. Než jsem vyřídila všechno ohledně oběda, včetně zmiňovaného nádobí, bylo už kolem druhé hodiny, když jsem si začala číst informace o volbách z oné obálky s volebními lístky. I přesto jsem se vynasnažila a vzala za kliku u dvou různých volebních místností, protože jsem moc nevěřila vlastním očím, že to myslí vážně. Marně. Všude zamčeno. Takže bych mohla rozvést další důvod, a to nedostatečná informovanost před volbami. Při vyhledávání na internetu jsem časy voleb nenašla, a na www.volby.cz mají tak maximálně výsledky uplynulých voleb. Ale to bych jim už asi moc křivdila, protože to v obálce napsáno mají a asi nepočítají s tím, že ne každý má přístup k poště každý den nebo týden. Navíc, když si požádáte, samotné volební lístky ve volební místnosti dostanete… :-)

Sdílet
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Tlapka. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>