Drátové vs. bezdrátové myši

Máte raději drátové nebo bezdrátové počítačové myši? Nebo se zrovna chystáte nějakou koupit a nemůžete se rozhodnout? Pokud ano, tento článek je zde pro vás. Pokusím se zde probrat rozdíly mezi jednotlivými typy myší, jejich výhody či nevýhody.

Drátové myši

Fotka drátové myši

Fotka drátové myši

Drátové myši jsou poměrně levné, základní verze se dají koupit za cenu okolo 100 Kč. Jak už název napovídá, připojují se k počítači kabelem (v dnešní době většinou přes konektor USB) a vzduchem se nepřenáší žádný signál. Mají obecně rychlejší odezvu, než myši bezdrátové, ale jste omezeni délkou kabelu, který navíc občas překáží na stole.

+ nízká cena
+ spolehlivé kabelové připojení
+ rychlá odezva
- omezující kabel

Bezdrátové myši

Fotka bezdrátové myši

Fotka bezdrátové myši

Existují vesměs hlavně dva druhy přenosu signálu u bezdrátových myší. Klasický přenos s pomocí přijímače do USB a Bluetooth přenos. Rozdíl je v tom, že klasický přenos funguje na vzdálenost asi tak do dvou metrů, zatímco Bluetooth myši dokáží s počítačem komunikovat až na vzdálenost deseti metrů. Pokud máte Bluetooth technologii už v počítači zabudovanou, nepotřebujete k připojení těchto myší ani přijímač do USB.

Tyto myši samozřejmě nemůžete chytit za „ocásek“ – kabel, který nemají, protože veškerý přenos létá k počítači vzduchem. Tato skutečnost vám dává, především u Bluetooth myší, daleko větší volnost pohybu, ovšem za vyšší cenu myši. Dle mých zkušeností je též bezdrátový přenos signálu docela nestabilní.

+ volnost pohybu
+ větší dosah signálu u BT myší
+ nikde nepřekáží kabel
- vyšší cena
– pomalejší odezva
– nespolehlivý přenos

Kterou tedy vybrat?

Dle mého názoru je ke stolnímu (a především k hernímu) počítači vhodná drátová myš, díky její rychlé odezvě, vyšší spolehlivosti a možná i nižší pořizovací ceně.

Pokud ale máte notebook a často cestujete, nebo býváte např. ve škole, možná se vám bude více hodit bezdrátová myš díky absenci překážejícího kabelu. Stejně tak bych myš s Bluetooth technologií doporučila pro dálkové ovládání televize přes počítač.

Ještě nutno podotknout, že bezdrátové myši pro svou funkci potřebují vnitřní napájení, baterie.

Kombinované myši

V dražších cenových kategoriích jsou občas k vidění kombinované myši. Tyto myši dokáží fungovat bezdrátově, ale jakmile k nim připojíte kabel, stanou se z nich myši drátové. Hodí se to, můžete např. doma na stolním počítači myš používat jako drátovou a na cesty si ji odpojit a používat ji jako bezdrátovou k notebooku.

+ spojuje v sobě oba druhy myší a umožní vám si vybrat
- vyšší pořizovací cena

Speciál: „Polo-drátová“ myš (bezdrátová, bezbateriová)

Fotka Polo-drátové myši

Fotka Polo-drátové myši

Tento druh myši jsem viděla pouze jednou a je velice zajímavý. Jde o elektronickou podložku pod myš, která je kabelem připojena k počítači a po ní jezdí speciální myš, která už není připojena nikam. Myš funguje pouze na té podložce, bezdrátový přenos probíhá tedy na velmi krátkou vzdálenost, z čehož se domnívám, že signál není toliko rušen. A co je na ní asi nejlepší, napájení je zajištěno přímo z podložky pomocí elektromagnetické indukce, takže myš nepotřebuje baterie.

+ při hýbání myší nepřekáží kabel
+ pravděpodobně vysoká stabilita
+ nepotřebuje baterie
- omezení délkou kabelu
– myš funguje jen na podložce

Moje myši

Já mám oba typy myší: jak drátovou, tak i bezdrátovou (Bluetooth). A mohu říct, že drátová je o dost lepší. Především je její připojení velmi stabilní, kdežto u bezdrátové myši se mi často stává, že vypadává signál a myš prostě přestane na chvíli fungovat. Zkoušela jsem takhle dvě různé myši (standartní i Bluetooth) střídavě na dvou různých noteboocích, a obě vypadávaly, takže to není chyba jednoho kusu. Ale když jsem o tom diskutovala s jinými lidmi, tak jim ty bezdrátové myši tolik nevypadávají. Tak mám asi na ně holt smůlu, ale stejně se s mnohými shodneme na tom, že drátové myši jsou daleko stabilnější. Také ta pomalejší odezva u bezdrátových myší je u akčních her docela znát.

Shrnula bych to asi takto: bezdrátové myši jsou dobré na cesty nebo do školy k notebooku, nebo případně na dálkové ovládání televize přes počítač, ale k domácímu stolnímu PC jednoznačně doporučuji myš drátovou, zvlášť pokud je to herní počítač.

Sdílet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>