Změna e-mailů na Facebooku, profil Timeline a další

Pokud jste uživateli sociální sítě jménem Facebook, možná jste si v poslední době všimli několika změn, které správci této sítě udělali. Je sice pravda, že Facebook prochází menšími či většími změnami průběžně, ale o těchto dvou změnách se na internetu v poslední době dost diskutuje, a to spíše v negativním smyslu.

O jaké změny že to jde? Začneme hezky odzadu. Poslední takovou událostí bylo to, že Facebook změnil svým uživatelům e-mailovou adresu zapsanou v profilu tak, že tam nyní mají zapsaný e-mail ve tvaru (uživatelské jméno na Facebooku)@facebook.com. Tato událost byla popisována i na webech zabývajících se IT a internetem. Panují domněnky, že Facebook tento krok učinil proto, aby zviditelnil facebookové e-maily svých uživatelů – pravděpodobně proto, aby je lidé začali více používat. Což je ale zásah do uživatelských profilů a vidím to jako opravdu špatný krok ze strany správců FB. Samotné FB e-maily ale nekritizuji. :-)

Dále jedna významná změna na této sociální síti je kompletní přeměna uživatelských profilů – na profily nazvané Timeline. Nejenže jsou tyto nové profily velmi nepřehledné a zbytečně zmatečné, ale navíc Facebook lidem tyto profily nastavuje sám, nuceně, bez toho, aby s tím uživatel souhlasil. Pokud už si ho jednou nastavíte, nebo vám ho nastaví Facebook sám, nejde to už vrátit! Už si nemůžete dát zpátky klasický profil, který je mnohem přehlednější.

Abych jen nekritizovala špatné změny, uvedu i ty dobré. Například podle mě užitečná změna je propojení zpráv a chatu. Takže, co co napíšete v chatu, se vám konečně ukládá do zpráv jako historie! To mi na FB velmi chybělo. Také, když někomu napíšete zprávu, tak vám může odpovědět v chatu a naopak. I přidání funkcí e-mailu ke zprávám a přidání oznámení toho, že si zprávu dotyčný přečetl k chatu, jsou vcelku užitečné funkce, které ale já nevyužiji. Dále se mi líbí, že Facebook v průběhu času vylepšil své nastavení soukromí.

Co se mi na Facebooku ještě nelíbí, jsou jejich smluvní podmínky, o čemž už jsem kdysi psala. Stručně řečeno, na obsah, který na FB nahrajete (fotky, příspěvky, …), si jeho správci nárokují práva na to, že ho mohou kdekoliv použít – nerespektují tedy vaše autorská práva. Dále mi vadí, že uživatelům vnucují různé změny, viz. ty dvě, které jsem tu popisovala. No, a aby to bylo kompletní, není mi moc příjemné, jak o Facebooku kdekdo mluví. Snad každý druhý člověk, co znám, tam má účet a občas se mi dnes stává, že se při seznamování lidé neptají na e-mail nebo telefon, ale na Facebook, jako by to měla být komunikační platforma na úrovni e-mailu či telefonu, což zdaleka není. Také některé firmy dávají na své FB stránky obsah, který nikde jinde (např. na jejich webových stránkách) nenajdete.

Možná se teď už chystáte napsat komentář ve smyslu jako: „Proč tedy Facebook používáš, když si na něj tak stěžuješ?“ … Jednoduše – kvůli škole a lidem, kteří nedokáží skoro nic kromě FB používat. Občas se tam dají najít dobré studijní materiály od spolužáků, kteří bohužel ve většině používají právě Facebook. Stejně tak se tam dají najít lidé, kteří nemají účet skoro nikde jinde. Jinak o dost více používám Google+, která mi přijde mnohem lepší, než Facebook.

Sdílet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>