Facebook vs. Google+

Jak jste si možná již všimli, na internetu se před několika měsíci objevila nová sociální síť Google+ (G+), podobná notoricky známému Facebooku (FB), od stejnojmenné firmy, Google. Nedávno jeden známý psal, ať mu někdo napíše 10 rozdílů mezi FB a G+, z čehož vznikl celkem dlouhý komentář, jak jinak než z mé strany. Rozhodla sem se ho dát i sem na web, kdyby to náhodou zajímalo ještě někoho. ;-)

Otázka: Můžete mi někdo ukázat 10 rozdílů mezi FB a G+?

Samozřejmě, nějaké pro tebe sepíšu: :-)

 1. Jiný název
 2. Jiný design
 3. Jiný autor
 4. :-D

Tak teď lépe:

 1. G+ je založen na kruzích. Takže lépe můžeš oddělit jednotlivé komunikace, atd. na FB sice podobná funkce taky je, ale přeci jiná a není to na tom založeno.
 2. Na FB jsou lépe založené soukromé zprávy a chat. Na G+ se SS chovají podobně jako příspěvky, akorát je vidí jen jeden člověk (popřípadě více) a možná se jim zašle upozornění (čímž si nejsem jistá). Na chatu se mi tu ještě nikdo neobjevil. Zato na FB jsou zprávy hezky oddělené, ukládají se do konverzací, historie atd., Chat je stále vidět na liště a nově se z něj (konečně!!!) ukládá též historie, protože je teď spojený se SS.
 3. G+ je nativně spojený s dalšími službami Google (i když ne se všemi), v praxi to znamená, že když si čtu třeba e-maily, a přijde mi komentář na G+, vidím nahoře na liště upozornění a rovnou tam můžu na komentář odpovědět, aniž bych chodila na G+. Zato FB je samostatný projekt.
 4. FB je plný různých pochybných aplikací a her, které zaplňují stránku příspěvků a překážejí. Vím, že lze vypnout Platformu nebo použít Ignore, ale G+ mi v tomto ohledu vyhovuje víc, protože kromě záložky Hry (které jsem si téměř ani nevšimla), neobsahuje žádné takové blbiny.
 5. Rozdíl v řazení příspěvků: na G+ se příspěvky neřadí podle nejnovějšího příspěvku, ale podle nejnovějšího komentáře. Což někomu nemusí vyhovovat. FB příspěvky řadí ještě hůř, nenašla jsem v tom žádnou logiku. Sice se to dá přepnout na řazení od nejnovějšího (což je lepší než řazení G+), ale bohužel si to nezapamatuje a při příštím přihlášení opět zobrazí to nelogické řazení.
 6. FB je o něco více otravnější v nabízení nových přátelství.
 7. FB má více funkcí (události, ankety, stránky, skupiny, …) a celkově je „dotaženější“ než G+ (čemuž se není divit, když je starší…)

A kdyby ti první tři rozdíly nepřišly podstatné, přikládám další tři:

 1. FB je plný podvodných stránek a spamu, G+ nepodporuje stránky
 2. Na G+ se dá sdílet z lišty, na FB vyhledávat z lišty.
 3. FB obsahuje tlačítko Líbí se mi, G+ tlačítko +1. Dále FB umožňuje odesílat komentáře a SS stisknutím Entru, G+ to neumí.

Takže si to můžeme shrnout do plusů a mínusů:

+ G+: Znatelnější možnost oddělení komunikace do „kruhů“.
++ FB: O hodně lepší SS a chat (+ historie)
+ G+: Spojení s dalšími službami Google
- FB: Aplikace a hry
- FB: Otravuje abyste si přidali nové přátele (G+ taky, ale ne tolik)
+ FB: Více funkcí, poslední dobou i lepší nastavení atd.
- FB: SPAM, podvodné stránky.
- G+: Nepodporuje stránky
+ FB: Odesílání komentářů a zpráv Enterem.

A když už jsem u toho, můžu ještě napsat, jaké + a – mají společné:

- Nutí, nebo alespoň podněcují ke zveřejnění svého celého jména.
+ Vcelku propracované nastavení soukromí (daleko lepší než třeba lide.cz).
- Pochybná autorská práva k obsahu nahranému vámi (prý si ho přivlastňují)
+ Můžete psát příspěvky, které se objeví všem a ti je mohou komentovat.
- Není tam schvalování komentářů – když někdo napíše komentář k vašemu příspěvku, příp. příspěvek na váš profil, vidí ho hned všichni.
+ Základní nastavení, jež není pro začátečníky mnohdy jednoduché změnit, prozrazuje většinu věcí z vašeho profilu široké veřejnosti.
- Neobsahují chat a diskuzní skupiny/fórum v takovém rozsahu, jako třeba lide.cz
+ Fungují jako polouniverzální komunikační kanál – podobně jako e-mail (protože v dnešní době má FB/G+ docela značná část obyvatelstva, podobně jako e-mail, který je stále (naštěstí) asi nejuniverzálnějším komunikačním kanálem na internetu (jinak to je telefon))

Dodatek: V době psaní tohoto článku již Google+ vytváření stránek podporuje.

Později jsme ještě tak trochu prozkoumali smlouvy G+ a FB, co se týče autorských práv:

Tak jsme trochu prozkoumali smlouvy G+ a FB, a opravdu se potvrdila moje domněnka: G+ ctí autorská práva svých uživatelů, obsah, který nahrajete je stále ve vašem vlastnictví a G+ v podstatě nemá právo s ním jinak nakládat a zobrazovat jinde, než kam ho sami vložíte. Samozřejmě pokud váš obsah zneužije někdo, komu ho poskytnete, Google za nic neručí a vymáhání je na vás.
Naopak FB si vyhrazuje právo na použití vašich fotek, a dalšího obsahu, který na něj nahrajete… Takže by teoreticky mohl vaše fotky použít třeba v reklamě. V podstatě si přivlastňuje autorská práva. Našli jsme ale ve smlouvě bod, podle kterého toto oprávnění končí smazáním tohoto obsahu…. Takže jsem docela ráda, že jsem 99% obsahu na FB smazala.
Jo mimochodem, smlouva FB je celá v angličtině, G+ ji má v češtině.

Sdílet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>